MAGYAR CUKRÁSZ IPARTESTÜLET

cukrasz ginop 2024

 

meghv

A Grillázsfesztivál 2018.05.06-án, a reneszánsz jegyében kerül megrendezésre, Lajosmizsén.

A Magyar cukrász Iparosok Országos Ipartestülete örömmel értesült róla, hogy a kormány 2018-as évet Mátyás király emlékévnek nyilvánította. A nemzetpolitikai államtitkár szerint az emlékévet indokolja Mátyás királlyá választásának 560. évfordulója.



Mi, cukrászok, nem történészi szemmel gondolunk Mátyás királyra, és feleségére, Beatrix királynőre.
A korabeli leírások szerint a nápolyi király lánya hatalmas udvartartással érkezett Magyarországra. A legenda szerint itáliai, nápolyi szakácsok honosították meg a hazánkban a marcipánt. Mátyás király és Beatrix lakodalmán a számtalan finomság között ugyanis egy marcipánból készült sakk készlet örvendeztette meg a vendégsereget. A fejedelmi étkek asztalát gyakran ékesítették grillázs díszmunkákkal is, mely szintén az akkori olasz cukrászok mesteri tudását dicséri.

A grillázs ekkortájt honosodott meg hazánkban is és lett kívánatos a magyar nemesi lakomákon.

Az Ipartestület egyik szakmai részlege, a Grillázsszövetség és vezetője Rimóczi László kilenc év óta szervezője a Grillázs versenynek, mely pár éve már nem csak a hazai, hanem a Kárpát-medencei grillázskészítők egyik legjelentősebb eseménye, melynek színhelye évek óta Lajosmizse.

Idén, tekintettel a Mátyás király emlékévre, tematikus versenykiírást hirdettünk meg, melynek témája a reneszánsz világ.

A grillázsmunkák archaikus formáikkal, több százéves tradícióra utalnak. Arra az időre, mikor az esztétikum nemes ízekkel párosult, és a kézműves tudás jelent meg a cukrászati költeményekben.

Azonban nemcsak a rendezvény, hanem a település is rendelkezik Mátyás királyhoz kötődéssel.
Lajosmizsén 2009-ben állították fel Mátyás király mellszobrát. A bronz alkotás Trischler Ferenc pécsi szobrászművész munkája.
A szobor nem véletlenül került a város főterére. A város történetét bemutató könyvben olvasható Mátyás király levele, amelyet 1469-ben írt. Ebben az áll, hogy a Mizséren lakó kunoknak (Mizseszék volt a város korabeli neve) elengedi az adójuk egy részét.

A Mátyás király emlékévhez az Ipartestület ezzel a rendezvénnyel csatlakozik, közösen helyezünk el koszorút a város polgármesterével.

Debic oldalra új

  

Parola 

 Nissan oldalra

 

 Bulfoni gyémánt OLDALRA

 

 

Sanremo oldalra 

 Goodwill oldalra

   

kogép platina OLDALRA 25

 

 Zeelandia

 

 

MasterMartini oldalra

 

Progép oldalra

  

  Écsy jobb oldalra copy

Gyertyakov oldalra ARANY 

  

König oldalra 

 

Andretti

 

 Dawn_oldalra.jpg

kEN

  Robotcoupe

 Martinbraun

Vissza a tetejére