A "Tepertős pogácsa" hagyományos különleges termék - névfenntartással!
- Részletek
Kedves Kollégák!
Ezúton szeretném tájékoztatni Önöket a „Tepertős pogácsa” hagyományos különleges termék elnevezés fenntartásának bejegyzésével kapcsolatban.
Az Európai Bizottság, Magyarország kérelmére a Tepertős pogácsa hagyományos különleges terméket az elnevezés fenntartásával 2016. augusztus 25-én bejegyezte.
Ez azt jelenti, hogy „Tepertős pogácsa” néven csak akkor árulhatják a terméküket, ha az alább letölthető termékleírásnak megfelelően készítik.
Az elnevezéssel és a mellé helyezett logóval tájékoztatják vendégeiket arról, hogy Önök eredeti, hagyományos technológiával készült tepertős pogácsát kínálnak.
Előzmény
Az Európai Bizottság 1144/2013/EU számú végrehajtási rendeletében foglaltak értelmében Magyarország kérelmére a „Tepertős pogácsa” a hagyományos különleges termékek Európai Uniós jegyzékébe felvételt nyert 2013. november 13-i hatállyal. A „Tepertős pogácsa” az 1144/2013/EU végrehajtási rendelet II. melléklet – termékleírás – 1.3. pontja értelmében az elnevezés fenntartása nélkül került bejegyzésre, mely azt jelentette, hogy a bejegyzett elnevezés továbbra is használható volt azon termékek címkézésén, amelyek bár nem feleltek meg a bejegyzett termékleírásnak, de sem a „hagyományos különleges termék” megjelölést, sem a „HKT” rövidítést, sem a társított közösségi szimbólumot nem tüntették fel rajtuk.
A Bizottság 2016/1415 számú végrehajtási rendeletének – mely 2016. szeptember 13-ától hatályos – 1. cikkében foglaltak értelmében a „Tepertős pogácsa” az elnevezés kizárólagos használatának fenntartása mellett került bejegyzésre, vagyis a korábbi – az elnevezés fenntartás nélküli bejegyzésére vonatkozó – rendelkezés helyébe lépett.
Jelölési kötelezettség
1151/2012/EU rendelet) 23. cikke alapján a bejegyzett elnevezés – „Tepertős pogácsa” – nem használható többé azon termékek címkézésén, amelyek nem felelnek meg a bejegyzett termékleírásnak, még akkor sem, ha a „hagyományos különleges termék” megjelölést, a „HKT” rövidítést vagy a társított közösségi szimbólumot nem tüntetik fel rajtuk.
Az 1151/2012/EU rendelet 23. cikk (3) bekezdése szerint a csatolt termékleírásnak megfelelően előállított, a bejegyzett névvel forgalmazott termékek címkéjén kötelezően fel kell tüntetni a termék elnevezésével egy látómezőben a szimbólumot, ill. lehetőség van a „hagyományos különleges termék” megjelölést vagy annak rövidítését (HKT) is alkalmazni.
Ha a termék nem felel meg a termékleírásban foglaltaknak, akkor nem lehet a „Tepertős pogácsa” megnevezést, sem hasonló megnevezést, sem pedig a „jellegű”, „típusú”, „szerű”, ill. olyan jelzőket használni, mely megtéveszti a fogyasztót a termék valódi jellegét tekintve.
A védett névhez hasonló neveket (pl.: „töpörtyűs pogácsa”, tepertőkrémes pogácsa”, „pogácsa tepertővel”) – figyelembe véve azt a tényt, hogy a nevet viselő termékek érzékszervi tulajdonságai, külső megjelenésük a hagyományos különleges termékre hasonlítanak – a fogyasztók összetéveszthetik a nyilvántartásba vett névvel.
A termékleírásnak nem megfelelő termékek esetében, ha a „tepertő” szó, mint a termék ízét meghatározó alapanyag jelenik meg a termék megnevezésében, akkor a „pogácsa” szó nem használható, azért, hogy ne lehessen összetéveszteni a HKT „Tepertős pogácsa” termékkel.
Bejelentési kötelezettség
A hagyományos különleges terméknek minősülő mezőgazdasági termékek és élelmiszerek elismerésének és ellenőrzésének rendjéről szóló 15/2008. (II.15.) FVM rendeletben foglaltak értelmében az élelmiszer előállítójának a hagyományos különleges termék előállításának megkezdését be kell jelenteni az ellenőrző hatóságnak (járási hivatal) az előállítás megkezdését megelőző 15. napig.
Tehát, a Tepertős pogácsa (HKT) elnevezés kizárólag akkor használható, ha a termékleírásnak megfelelően történik az elkészítés. A Tepertős pogácsa néven forgalmazott termékek címkézésében egy látómezőben kell megjeleníteni az uniós HKT szimbólumot.
Az elnevezés kiegészíthető a „hagyományos különleges termék” vagy ennek rövidítésével: „HKT”.
Alább letölthetik a termékleírást és a kötelező szimbólum megjelenési formáit, melyeket fel tudnak használni.