MAGYAR CUKRÁSZ IPARTESTÜLET

Amint azt megígértük, további tájékoztatást nyújtunk az allergének jelölése témájában.

Az előrecsomagolt termékek esetében az 1169/2011/EU rendelet viszonylag tiszta helyzetet teremt, de először is tisztáznunk kell, hogy mi minősül előrecsomagolt élelmiszernek.

 

A rendelet értelmében - „előrecsomagolt élelmiszer”:

–a végső fogyasztónak vagy vendéglátásnak, illetve közétkeztetésnek való eljuttatásra szánt olyan egység, amely az élelmiszerből és az élelmiszer csomagolásából áll, amelybe az élelmiszert értékesítésre való felkínálás előtt csomagolták be – függetlenül attól, hogy a csomagolás teljes egészében vagy csak részben tartalmazza-e az élelmiszert –, oly módon, hogy a csomagolás tartalmát ne lehessen megváltoztatni a csomagolás felnyitása vagy megváltoztatása nélkül;

–az értékesítés helyszínén a fogyasztó kérésére vagy közvetlen értékesítés céljára becsomagolt élelmiszer nem minősül előrecsomagolt élelmiszernek

Ebből az következik, hogy a cukrászdákban az elvitelre helyszínen becsomagolt termékek nem előre csomagolt termékek, tehát nem kell címkézni, így az allergéneket sem kell jelölni a termék csomagolásán.

Azon termékeket, amiket előrecsomagolnak és viszonteladóknak értékesítik, a jelölési rendelet értelmében eddig is címkézni kellett.

A címkén 2014. december 13-tól a kötelező elemek mellett fel kell tüntetni az esetleges allergén összetevőket a következő módon:

-          ha a címke (csomagolás) mérete miatt kötelező az összetevők tételes felsorolása csökkenő sorrendben, akkor az allergén anyagok nevét olyan szedéssel – például betűtípussal, stílussal vagy háttérszínnel – kell kiemelni, amely azt egyértelműen elkülöníti a többi összetevőtől

-          összetett összetevőknél is jelölni kell az allergén anyagot

Példa:

Kakaós tejbevonómasszával (16,8%) talpán mártott, vaníliás ízű teasütemény

Összetevők: búzaliszt (49%), margarin[növényi olajok és zsírok, ivóvíz, emulgeálószer (E 471), étkezési só, savanyúságot szabályozó anyag (citromsav), színezék (béta-karotin), aromák], cukor, növényi zsír, sovány tejpor, méz, tojáspor, zsírszegény kakaópor (1,1%), tejsavópor, aromák, térfogatnövelő szer (E500 ii), étkezési só, emulgeálószerek (szójalecitin, E476).

-          ha a címke (csomagolás) mérete miatt nem kötelező az összetevők tételes felsorolása, akkor „Tartalmaz: …” után kell felsorolni az allergén összetevőket, csak E-számot nem lehet írni!

Példa:

- kazein (tej)

- sajt

- tofu (szója)

- emulgeálószer: szójalecitin


 

Az allergének jelölése azonban kötelező a nem előrecsomagolt élelmiszerek estében is.

Ez következő esetekre érvényes: ha egy élelmiszert előrecsomagolás nélkül kínálnak a végső fogyasztónak; vendéglátásnak, közétkeztetésnek; a fogyasztó kérésére az értékesítés helyén csomagolják.

A nem előrecsomagolt élelmiszerek esetében a kötelező elemekről a tagállamok hozhatnak nemzeti jogszabályokat.

Ez a jogszabály a Földművelésügyi Minisztérium és a NÉBIH tájékoztatása szerint még nem készült el, ezért egyenlőre a Földművelésügyi Minisztérium Élelmiszer-feldolgozási Főosztály, Élelmiszer-Szabályozási Osztály főosztályvezető-helyettesének szóban elhangzott tájékoztatását tudjuk közreadni, miszerint az elvitelre helyszínen csomagolt cukrásztermékek esetében a következőket kell tenni:

-          legyen az üzletben olyan lap, vagy füzet, amelyben a termékenként fel vannak sorolva az allergén összetevők, és amelyet a vendég kérésére a pultos, vagy felszolgáló át tud adni a vendégnek

-          mivel a rendelet szerint a vendéget a tájékoztatás kérés lehetőségéről is informálni kell, ezért az üzletben jól látható helyen (pl. a pulton, falon stb.) helyezzünk el egy táblát, vagy lapot a következő, vagy hasonló tartalmú felirattal: „Termékeink allergén tartalmáról kérjen tájékoztatást az eladótól/felszolgálótól”

Amint a nemzeti jogszabály ismertté válik, azonnal tájékoztatni fogjuk Önöket.

Emlékeztetőül az allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok és termékek:

1. Glutént tartalmazó gabonafélék (azaz búza, rozs, árpa, zab, tönkölybúza, kamut, illetve hibridizált fajtái) és a belőlük készült termékek, kivéve:

2. Rákfélék és a belőlük készült termékek.

3. Tojás és a belőle készült termékek.

4. Hal és a belőle készült termékek.

5. Földimogyoró és a belőle készült termékek.

6. Szójabab és a belőle készült termékek.

7. Tej és az abból készült termékek (beleértve a laktózt).

8. Diófélék, azaz mandula (Amygdalus communis L.), mogyoró (Corylus avellana), dió (Juglans regia), kesudió (Anacardium occidentale), pekándió (Carya illinoinensis [Wangenh.] K. Koch), brazil dió (Bertholletia excelsa), pisztácia (Pistacia vera), makadámia vagy queenslandi dió (Macadamia ternifolia)

9. Zeller és a belőle készült termékek.

10. Mustár és a belőle készült termékek.

11. Szezámmag és a belőle készült termékek.

12. Kén-dioxid és az SO 2 -ben kifejezett szulfitok 10 mg/kg, illetve 10 mg/liter összkoncentrációt meghaladó mennyiségben; a számítást a fogyasztásra kész termékekre vagy a gyártó utasítása alapján elkészített termékekre vonatkozóan kell elvégezni.

13. Csillagfürt és a belőle készült termékek.

14. Puhatestűek és a belőlük készült termékek.

 

Ireks kiemelt

 

Parola 

 

Nissan oldalra

 

 

Sanremo oldalra 

 

Bulfoni

 Debic

 Goodwill oldalra

 

  

kogép platina OLDALRA

 

 Zeelandia

 

 

MasterMartini oldalra

 

Progép oldalra

  

Gyertyakov oldalra ARANY 

  

König oldalra 

 

Puratos OLDALRA

 

Andretti

 

 Dawn_oldalra.jpg

kEN

  Robotcoupe

 Martinbraun

Vissza a tetejére